لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


نرم افزار آوا

PFF-Rhs کاتالوگ دستگاه

صوت طبیعی چه ویژگی هایی دارد ؟

صوت صدایی قابل شنیدن است که با عبور هوا از حنجره تولید می شود . صدا نیز مانند ظاهر افراد بسیار متفاوت است و عوامل مختلفی مانند فرهنگ ، محیط و ویژگی های فردی منجر به بروز این تفاوت ها می شود. از سوی دیگر صدای هر فرد ، باز هم مانند ظاهر او ثبات نیست و تحت تاثیر محیط فرد ، تغییر می کند . به همین خاطر صوت خوب بازتابی از سلامت جسم و فکر فرد دارد .

صوت اجزای مختلفی مانند زیر و بم ، بلندی و کیفیت دارد . هر فردی می تواند با استفاده از زیر و بمی ، بلندی ، آهنگ و سرعت های مختلف ، احساسات و معنی بسیاری را به شنونده منتقل کند ، بدون آنکه محتوای کلمه ها و جمله های خود را تغییر دهد .

منظور از زیر و بمی ، فرکانس صدای شنیده شده و یا همان زیر یا بم بودن صوت می باشد و با سن ، جنس ، قد و وزن او تناسب دارد . منظور از بلندی ، شدت و یا همان بلند یا آهسته بودن صوت می باشد و همانند زیر و بمی ، بلندی صدای افراد نیز تحت تاثیر عوانلی مثل سن ، جنس و ویژگی های فیزیکی متفاوت می باشد . بعنوان مثال صدای آقایان معمولا بلندتر از صدای خانم ها است .

به منظور از کیفیت ، خوشایند یا نا خوشایند بودن صوت است . صدای طبیعی برای گوش شنونده ، خوشایند است . اما صدایی که کیفیت غیر طبیعی دارد ، گوش شنونده ها را آزار می دهد . به عنوان مثال صدای افراد بعد از سرما خوردگی ، کیفیت ناخوشایند دارد به صورت گرفته یا نفس آلوده شنیده میشود . به طور خلاصه باید گفت که صدای فرد طبیعی است که دارای زیر و بمی ، بلندی و کیفیت طبیعی باشد .( آوا )


آدرس مطب : اصفهان ، تقاطع خیابان آمادگاه و باغ گلدسته ، مجتمع گلدیس ، ورودی سوم ، طبقه زیرین ، واحد 303
تلفن : 32202074 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

homan [ 1391-01-11 ]
سلام به نظر من صوتي كه بيشترش صداي زير باشه مثل صداي اكثر خانوما ناخوشاينده و گوش شنونده رو آزار ميده .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطبسوالات پزشکیگفتار درمانی آواگفتار درمانی برای چه کسیفیلم استروبوسکوپی حنجرهاختلال بلعگفتاردرمانی برای همهنوروفیدبک چیست؟رشد طبیعی گفتار وزبانناروانی طبیعیاختلالات صوت و صداتاخیر در رشد گفتار و زبانآفازیلکنت زبانصوت درمانینارساخوانی را بشناسیممشکلات تولید یا تلفظ صداکاردرمان چه می کند؟مجموعه سی دی کودک نابغهفرهنگ مصور گویاهمخوانهانرم افزار تخصصی آواسایتهای دیگرمطالب و مقالاتپیامهای کاربراناختلال بلع در پارکینسون