لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


نرم افزار آوا

PFF-Rhs کاتالوگ دستگاه

اختلالات یادگیری : نارساخوانی

Dyslexia نارساخوانی

خواندن مهارتی است که در اجتماع ارزش بالایی دارد و در اکثر جوامع کلیدی برای آموزش است .در دوره های تکامل ، زبان نوشتاری یک یادگیری نسبتا جدید است . سیستم های نوشتاری برای اهداف ارتباطی در طول زمان و مکان تکامل یافته است . علیرغم پیچیدگی های زبان نوشتاری ، اکثریت بچه هایی که آموزش مناسب دیده اند ، خواندن را به راحتی یاد گرفته اند .

با وجود این ، اقلیتی از کودکان در سنین مدرسه بطور چشمگیری در یادگیری مهارت های مربوط به خواندن مشکل دارند . این کودکان علیرغم هوش طبیعی یا بالاتر از طبیعی در حیطه هایی از یادگیری و یا در تمامی زمینه ها مشکل دارند .

آنها بر اثر عدم آگاهی خانواده ها و معلمان دچار بحران می شوند و با برچسبهایی مثل درس نخوان و تنبل و...علاوه بر این که در جهت بهبود وضعیت آنها ، تلاشی صورت نمی گیرد ، احتمال تبدیل مشکلات آنها از مشکلات یادگیری (خواندن نوشتن)به مشکلات اجتماعی و رفتاری نیز وجود دارد .

مشکل در خواندن و نوشتن تحت عنوان ( نارسا خوانی ) شناخته می شود.

نارسا خوانی چیست ؟ نارسا خوانی یک ناتوانی در خواندن است که با مشکلاتی در زبان نوشتاری علی رغم آموزش قراردادی و هوش مناسب ، فرصت های اجتماعی و فرهنگی مناسب مشخص می شود .

مشکلات ممکن است در خواندن ، دیکته و نوشتن آشکار شود . گاهی این کودکان مشکلات آشکاری نیز در صحبت کردن و یا گوش دادن دارند . افراد مبتلا به نارسا خوانی اغلب ، در محدوده هایی که نیاز به هماهنگی بینایی فضایی دارد مشکلاتی را نشان می دهند .

درصورت تشخیص بموقع این کودکان درسنین پیش دبستانی و ابتدایی توسط والدین و مربیان و ارجاع آنها به گفتاردرمانی ، می توان افقهای روشنی را در برابرآنان گشود.


آدرس مطب : اصفهان ، تقاطع خیابان آمادگاه و باغ گلدسته ، مجتمع گلدیس ، ورودی سوم ، طبقه زیرین ، واحد 303
تلفن : 32202074 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطبسوالات پزشکیگفتار درمانی آواگفتار درمانی برای چه کسیفیلم استروبوسکوپی حنجرهاختلال بلعگفتاردرمانی برای همهنوروفیدبک چیست؟رشد طبیعی گفتار وزبانناروانی طبیعیاختلالات صوت و صداتاخیر در رشد گفتار و زبانآفازیلکنت زبانصوت درمانینارساخوانی را بشناسیممشکلات تولید یا تلفظ صداکاردرمان چه می کند؟مجموعه سی دی کودک نابغهفرهنگ مصور گویاهمخوانهانرم افزار تخصصی آواسایتهای دیگرمطالب و مقالاتپیامهای کاربراناختلال بلع در پارکینسون