لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


نرم افزار آوا

PFF-Rhs کاتالوگ دستگاه

لکنت زبان و روشهای درمان آن

درمان لکنت زبان
تا به امروز درمانهای گوناگونی برای لکنت ارئه شده است و برخی از روش ها تا حد زیادی این اختلال را بهبود بخشیده اند . گفتار درمانی می تواند مانع از تبدیل لکنت به یک معضل شود . بنابراین توصیه می شود چه کودکانی که تازه علائم لکنت در آنها پدیدار شده و چه بزرگسالانی که مبتلا به لکنت می باشد حتما تحت نظر یک پاتولوژیست گفتار قرار گیرند .

درمان های داروئی
داروهای بسیاری در درمان و کنترل لکنت زبان تاکنون مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته اند و در بسیاری از نقاط دنیا مورد مصرف داشته اند ، لیکن با توجه به پیچیدگی علت لکنت و مناطق درگیر شونده آن در سیستم عصبی ، تاکنون هیچ داروئی که تاثیر اساسی داشته باشد و بتواند بر روی تمامی افراد مبتلا به لکنت و انواع لکنت اثر داشته باشد یافت نشده است و برخی از داروها فقط به صورت مقطعی و کوتاه مدت در برخی افراد توانسته است لکنت راکمی کنترل کند . ولی با توجه به عوارض جانبی داروها بر روی کل بدن فرد ، مصرف آنها به طور پیوسته و طولانی توصیه نشده است .

درمان از طریق دستگاه P.F.F
در سال های اخیر دستگاهای الکترونیکی جدیدی برای کاهش و از بین بردن لکنت ارائه شده اند که موفقیت خوبی نیز بدست آورده اند . دستگاه P.F.F یکی از این دستگاه ها می باشد که دارای اثرات درمانی بیشتری است .این دستگاه لمنت را بدون نیاز به آموزش خاص یا درمان اضافی ، با حفظ سرعت طبیعی گفتار و بدون ایجاد تغییر در تلفظ صداها به میزان 70 تا 80 درصد کاهش می دهد .

ـ این وسیله با تاثیر بر سیستم شنوایی و بخش پردازشگر شنیداری در مغز با ایجاد تغییراتی ظریف بر روی صدای فرد منجر به کاهش انقباضات در عضلات ناحیه حنجره و تار های صوتی شده در نتیجه فشار کمتری به عضلات حنجره وارد می آید . و این مسئله باعث کاهش تنش در اندام های گویایی شده و همچنین اضطراب فرد را در موقعیت های استرس زا کاهش می دهد .

با استمرار در استفاده از این دستگاه بصورت روزانه و پیوسته به تدریج فرد الگوی مناسب و اتوماتیک گفتاری را فرا گرفته و بهبودی پدیدار می شود . باید دانست که لکنت یک مشکل ارتباطی رفتاری نیز می باشد ، بنابراین بهبودی آن نیازمند تغییر در الگوهای ارتباطی و حالات و رفتار های فرد و در نتیجه در روش زندگی است .
بررسی های انجام شده بوسیله اسکن مغزی مشخص کرده که کاهش مشخصی در حین لکنت در فعالیت منطقه پردازشگر مرکزی سیستم نوایی در مغز ایجاد می شود .(wu,1995;fox,1996;Ingham,1997)

با استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) و اسکن مغزی مشخص شد مه استفاده از این دستگاه باعث تصحیح فوری فعالیت غیر طبیعی مغز در هنگام لکنت زبان می گردد (Kalinowsk;1997)به طور کلی هر محرک صوتی می تواند منجر به افزایش جریان خون در ناحیه پردازشگر مرکزی سیستم شنیداری در مغز شود . پردازشگر شنیداری یکی از سریعترین عملکردهای مغز است و قادر است وقایع اتفاق افتاده در چند هزارم ثانیه را تشخیص دهد و این عملکرد یصورت غیر آگاهانه است . مناطق کنترل آگاهانه مغز که شامل منطقه پردازشگر گفتار و زبان می باشد خیلی آهسته تر عمل می کند و تاخیرهای بیش از یکصد هزارم ثانیه بر روی آن تاثیر گذار است . ( Shea,1993 )

تاخیری در حدود پنجاه هزار ثانیه می تواند بوسیله مرکز پردازشگر شنیداری و مناطق تلفیق کننده تشخیص داده می شود ، اما این میززان توسط منطقه پردازشگر زبان و گفتار قابل شناسایی نیست در نتیجه باعث می شود که جریان خون در این مناطق افزایش یافته و منجر به تصحیح جریان خون غیر طبیعی که در حین لکنت در این نواحی پدید می آید بشود و نهایتا بر روی گفتار و نظم حرکات عضلات مرتبط با گفتار اثر می گذارد .تاخیر کوتاه ایجا شده نمی تواند توسط مناطق زبانی و مناطق آگاهانه شناسایی شود و در نتیجه باعث از هم گسیختگی گفتار نمی شود . اساسا افزایش اطلاعات حسی می تواند منجر به پیشرفت کنترل حرکتی گفتار شود .

در پژوهش انجام شده توسط Braun و همکارانش در سال 1997 بر روی جمعی از افراد مبتلا به لکنت زبان مشخص شد که فعالیت در مناطق پردازشگر شنیداری و حس عضلات کاهش یافته است و برخی محققین نتیجه گرفتند که در لکنت در اثر کاهش فعالیت پردازشگرهای حسی می باشد و نتیجتا موجب کاهش انتقال اطلاعات از مناطق حسی به مناطق گفتار و زبان می شود . دستگاه P.F.F با استفاده از افزایش انتقال اطلاعات باعث بهبود لکنت زبان می شود .

درمان از طریق دستگاه Rhs ) Rhyt0hmic speech )
در بسیاری از بیماران مبتلا به لکنت و اختلالات گفتاری با منشا عصبی عضلانی استفاده از یک وسیله ریتم ساز می تواند سرعت گفتار را به حد مطلوب برساند.
همچنین می توان در فراگیری نوای گفتار ، تکیه ، آهنگ ، لهجه و حتی یک زبان جدید آن را مورد استفاده قرار داد . هر فردی با داشتن این دستگاه که توسط متخصصین گفتار درمانی بر اساس ارزیابی و تشخیص اولیه وی مختص او تنظیم گردیده ، می تواند کنترل مناسبی روی سرعت ، وضوح و بلندی گفتارش پیدا کند و توانمندیهای گفتارش را به محدوده طبیعی نزدیک نماید . کودکان مبتلا به اختلالات تولیدی و تاخیر در رشد گفتار و زبان و کودکان مبتلا به نقائص شنیداری از جمله افرادی هستند که از این دستگاه سود خواهند برد زیرا با این دستگاه می توانند ریتم کلامی را یاد گرفته و با آموزش توجه و تمرکز آنها بهتر می شود .

بیماران دیزآرتری به علت ضایعات و ضربات مغزی ، سکته مغزی و بیماریهایی مانند پارکینسون و همچنین بیماران مبتلا به آفازی و آپراکسی و افرادی که گفتار تند و دستپاچه دارند و دچار اشکال اساسی در سرعت گفتار شده اند ، با تمرین با این دستگاه می توانند سرعت و وضوح و بلندی گفتار خود را به حد مطلوب برسانند . اساس کارکرد این دستگاه ، نظم بندی کلمات و شروع راحت در ابتدای تولید گفتار به سبب تاثیر بر کشش واکه ها و هجابندی گفتار است .زیرا فرضیه ها بر این اصل استوارند که ریتم ساز به علت آهسته کردن سرعت گفتار می تواند باعث کاهش سرعت گفتار لکنتی ها شود . از طرف دیگر صحبت کردن به صورت هجایی به علت کم شدن برنامه فعالیت برنامه ریزی حرکتی پیچیده مغز باعث گفتار روان تر می گردد . موزون شدن گفتار تحت تاثیر دستگاه ریتم ساز هم از عوامل دیگر کاهش لکنت م یباشد .

در طی بررسی که استیو در 1997 انجام داد ، مشخص شد که صحبت کردن با دستگاه ریتم ساز باعث ا زبین رفتن لکنت در حد 100 درصد در نمونه های مورد مطالعه اش شده است و این حالت عنگامی اتفاق می افتند که دستگاه روی 90 هجا در دقیقه تنظیم شده بود . کاربرد دیگر این دستگاه استفاده در مراکز تخصصی و استودیوهاست که در آموزش سخنرانان ، هنر پیشه ها ، بازیگران تئاتر و گویندگان تلویزیون و رادیو استفاده می گردد .این افراد می توانند با کمک این دستگاه اصوات خنثی ( مثل اِاِاِ در میان کلام ) به میان اندازی صداها ( مثل ِاِم ، اوهوم و ... ) من من کردن حین گفتار را کاهش داده و حذف می نماید .


آدرس مطب : اصفهان ، تقاطع خیابان آمادگاه و باغ گلدسته ، مجتمع گلدیس ، ورودی سوم ، طبقه زیرین ، واحد 303
تلفن : 32202074 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مجتبی [ 1394-07-21 ]
سلام.به نظر من بهتریم راهکار برا درمان،فراموش کردن بیماری هستش.مطمئن باشید جواب میده

یه دوست [ 1393-08-03 ]
سلام بر دوستای گلم بچه ها لطفا نظرات اقا حامد که به طور کامل بهبود پیدا کرده رو بخونید و عملی کنید خیلی مفیده . من تو یه سایت دیگه هم دیدم که دوستان با گوش دادن به ایات قران و تکرار کردن اون و با تقیت اعتماد به نفس مثلا با ورزش تونستند کاملا خوب بشن به گفته دکتر ژوزف مورفی هر ناممکنی ممکن است

یک دوست [ 1393-07-29 ]
سلام، منم با نظر حامد موافقم، منم مث شما این مشکل دارم ولی هیچ وقت اعتماد بنفسم از دست ندادم، الانم خداروشکر ارشد میخونم، حرف بقیه واسم مهم نیس مهم اینه که میتونم تموم کارام بدون نیاز به کسی انجام بدم، دوستای خوبم هیچ کار خدا بی حکمت نیست پس سعی کنین بجای ناراحت بودن با توکل بخدا و اعتماد بنفس با مشکلتون کنار بیاین.

si [ 1393-06-11 ]
سلام بر دوستان منم دقیقا مثل شما هستم اگه بدنید رساله کارشناسی ارشدم با چه بدبختی طی کردم.دروغ گفتن تو لکنت زبان خیلی تاثیر داره

حامد [ 1393-05-03 ]
سلام به دوستان خوبم منم سالهاست که از این مورد رنج می برم ... من تو گرگان چندتا دکتر رفتم ولی موفق نشدم تا یه زمانی که دوست داشتم حتی یک چشم یا گوش نداشته باشم ولی رحت حرف بزنم.... نمیدانم چه معجزه ایه که هر وقت قرآن یا اذان میگم اصلا دچار لکنت نمیشم.. من مقام اول شهرستانی در زمینه قرآن دارم.... اما الان 2ماهه خیلی خوب شدم علتشم فهمیدم که از مدیریت محترم سایت میخوام حتما این نظرو بندازه تو سایت : دوستان گلم سعی کنید هر روز روزی 1.30 در یک اتاق خلوت با خودتان به صورت کاملا آرام و شمرده شمرده حرف بزنین یا صدای خودتونو ضبط کنین با این کار من تونستم در عرض 4ماه خوب خوب بشم... من در اوایل یه لغت رو هم نمیتونستم بگم ولی الان کاملا روان شدم هر جایی که میرید سعی نکنید استرس بگیرید بذارید مخاطب شما 2ساعت هم معطل شما بشه ولی شما آرام و شمرده حرف بزنین حتی اگه خیلم هم طول بکشه.... برا همتون آرزوی سلامتی دارم

mehran [ 1393-04-31 ]
لکنت واقعا دردناکه دوستان من من هم مثل شما هستم ولی من با نظرات شما موافق هستم بون استرس و ریلکس بودن و شمرده صحبت کردن تاثیر داره به ایند امیدوار باشید اینده ازان ماست ایا می دانید بزرگ ترین سیاست مدار دنیا چرچیل انگلیسی هم لکنت داشت ولی ان را کنترل کرد

افشین [ 1393-01-07 ]
منم مث بقیه دوستان مبتلابه این بیماری هستم...به نظرمن ازسرطانم بدتره..خلاصه اصلااعتمادبنفس ندارم.پیش دوستام همش سکوت میکنم..هرشب باخدای خودم رازونیازمیکنم که این بیماری روازبدنم بیرون کنه...خداکنه که درمان قاطعی پیدابشه..

محمد [ 1392-10-21 ]
با تشكر از مطالب با ارزشتون متاسفانه پسرم هفت ساله است و لكنت داره سه ماهه داريم گفتار درماني انجام ميديدم اما نتيجه اي نداره هر روز هم بيشتر ميشه

ابوالفضل [ 1392-10-02 ]
خدا پدر و مادر تونو بيامرزه الان در كدم بيمارستان يا مطب موجوده ممنون راهنمايي كنيد.

ناشناس [ 1392-09-04 ]
باسلام من هم این بیماری رو دارم و به خاطر همین خواستگار به خونه راه نمیدم وخیلی از حرف زدن میترسم هیچکس منو درک نمیکنه.خدایا کمکم کن چه جوری به خواستگارام بفهمون این بیماری رو دارم چون زیاد شدید نیست و با استرس شدت پیدا میکنه.

گفتاردرمان [ 1392-09-04 ]
سلام به همه ی دوستان عزیز.حرفایی که زدید درستن.باید اعتماد به نفس داشته باشید ولی این فقط کافی نیست.حتما به یک گفتاردرمان مراجعه کنید.لکنت چیزی نیست که یک ماهه خوب بشه درمانش طول میکشه.ولی اگه خودتون بخواهید خوب میشید.با تشکر

رضا رجبی [ 1392-08-30 ]
واقعا خوشحالم که تو این دنیا کسایی هستن که مثل من هستن و درد منو میفهمن.من دوم دبیرستان هستم و از این میترسم که اگه دانشگاه برم چی میخواد واسم پیش بیاد.توکل به خدا

سردار غمکده [ 1392-08-26 ]
سلام.لطف کنید شماره منو از قسمت نظرات پاک کنید. متنشکرم

محراب [ 1392-08-14 ]
سلام ....... خداييش خيلي دردناكه اين بيماري، البته بيماري نيس ... با عجله ، با استرس ، با ترس ، با اصبانيت صحبت كردنِ !!!! من ١٣ سالمه و هميشه با خردك در جنگم كه خوب صحبت كنم،،، يك موقع اي انقدر لكنت داشتم كه براي گفتن يه جمله كوتاه ، خيلي وقت مي بردم و ناراحتيم دو برابر ميشد كه وقتي يكي ديگه بقيه يا آخر حرفمو بگه!!! خدارو شكر الان إز اون موقع خيلي خيلي بهترم و باز هم با شمرده صحبت كردنِ ، شاد بودن و اهنگ خواندن بهتر مي شوم ......! همتون بايد با خودتون مبارزه كنيد ، جلوي آينه حرف بزنيد تا عادت كنيد كه هميشه يكي رو به رو تون هست! همتون رو درك ميكنم ! سختي هايي كه كشيدين....! بذرتين فقط يك راه واسه درمان هست كه اونم با اعتماد بنفس حرف زدنه ! سعي كنيد استرس رو به درونتون نياريد و در همه حال شمرده حرف بزنيد

فرشته [ 1392-07-17 ]
خیلی روشها محدودند لطفاروش لیدکامب وکمپرداون راهم توضیح دهید.لطفامطالبوبرام ایمیل کنید مرسی

سردار غمکده [ 1392-07-07 ]
سلام.لطفا در نظرات نظر من رو ویرایش دهید شماره موبایل که گذاشتم رو پاک بفرمایید. این شماره موبایل تشکر فراوان

مهتاب [ 1392-05-26 ]
سلام مرسي ازسايت عاليتون..لطفا اگه كسي ميدونه كه اين دستگاه ها رو از كجا ميشه تهيه كرد به من اطلاع بده..يه پسر 12 ساله دارم كه با اين بيماري درگيره..حتي حالات لكنت روي ميميك صورتش هنگام حرف زدن تاثير گذاشته .حتي از رفتن به خريد و در مغازه سر باز ميزنه كلا احساس ميكنم به خاطر اين مشكلش كم كم داره گوشه گير و منزوي ميشه..لطفا واسه تهيه دستگاه اگه كسي ميدونه به اين شماره به من اطلاع بده..چون تو شهري كه من زندگي ميكنم.فكر نميكنم اين دستگاه پيدا بشه يا حتي كسي اسمش رو بدونه..09366337047)

بهار [ 1392-05-06 ]
منم مث دوستای خوبم به این بیماری مبتلام.خیلی سخته تو جامعه زندگی کردن.من اصلا اعتماد به نفس ندارم.لکنت خودمو پنهون میکنم.امیدوارم همه به آرزوشون که درمانه برسن

حسین نیکفرجام [ 1392-05-01 ]
ب نظر من خوردن اویشن شیرازی باعسل خیلی تاثیر گذار می باشد

بدون نشان [ 1392-04-19 ]
با سلام منم مثل بقیه دچار این بیماری هستم .من تا پارسال خیلی لکنتم بیشتر بود .ولی هنوزم دارم .بعضی ها آدم رو واسه این بیماری مسخره میکنن .ولی اهمیت نباید داد .خیلی اعصابم خرد شد وقتی که نوشته های بعضی از دوستان رو خوندم .کاش راهی پیدا شه

مصطفی [ 1392-04-14 ]
خوب بود اگه میشه بگین کجاهایی یادر چه مراکزی میتونیم این دستگاها رو پیدا کنیم

ناشناس [ 1392-03-25 ]
سلام بنظر من هیچ کس نمیتونه به ادم کمک کنه جز خود فرد .فرد الکن باید ترس و دلشوره و اضطراب و نگرانی از حضور در جمع و صحبت کردن را کنار بگذارد و به خود تلقین کند که خوب و روان حرف میزند و دیگران از همصحبتی با او فیض میبرند. من از خردسالی لکنت داشتم الان 30 سالمه بخاطر مشکلم خیلی سختم بود تو مدرسه با معلم هام ارتباط برقرار کنم اما از بچگی خیلی رفیق باز بودم و حتی قبل از ازدواج هم سعی میکردم ارتباط با دوستانم را بیشتر کنم. من تمام دردهای شما را بخوبی درک میکنم چون ذره ذره شون را لمس کردم . اما سعی کردم خودم بخودم کمک کنم.سعی کردم بیشتر تو جامعه باشم. نقاشی و ورزش و کارهای هنری بهم اعتماد بنفس میداد.بارها جلوی اینه میایستادم کتاب میخاندم و صدامو ظبط میکردم شعر را با صدای بلند میخواندم تو ی جمع زیاد حرف میزدم.بنظرم چند تا چیز باع÷ میشه لکنت درمان شه 1.بالابردن اعتماد به نفس با ورزش های هوازی بدون ترس و روان صحبت کردن .تلقین . ارام و شمرده صحبت کردن و سعی کنیم شاد باشیم . من 3 ساله ازدواج کردم و خدارو شکر تو زندگیم موفقم گه گداری وقتی عصبی و نگرانم لکنت بسراغم میاد اما سعی میکنم اروم بشم و بخودم مسلط. در پایان خودمون باید بخودمون کمک کنیم

هادی بیگی slp [ 1392-02-22 ]
با عرض سلام خدمت استاد ارجمند بنده نیاز به پروتکل درمانی روش سرعت منعطف دارم اگه برام میل کنید ممنون میشم موفق و پیروز باشید

لکنتی [ 1392-02-08 ]
عالی بود و مفید شاید ما هم روزی بتونیم بدون لکنت صحبت کنیم لطفا داروهای بیشتری پیدا کردید بقیه رو در جریان بزارین نمدونین آخه خیلی .......بدترین بیماریه که تا حالا دیدم هیچ درمان صد در صدی براش وجود نداره

سید [ 1392-01-01 ]
باسلام خوب بود به عقیده من انسان تا برای خودشخصیت پیدا نکندشاید نتونه خوب صحبت کنه نظر من برادستگاه لکنت شکن اینه که اگه راهی پیدا کنین انشالله که حالت دارو داشته باشه یعنی جلوی جمع چیزی داخل گوش نباشه یعنی مثل موبایلی که دوساعت شارژ میشه وبعد خودبخود تاخیلی بدون برق کارمیده بسار کاربزرگی انجام میدین یعنی دوساعت دستگا داخل گوش شارژبشه وتاثیروشو روی خون بذاره که دیگه داخل جمع داخل گوش نباشه بسیار عالی خواهد بود(انشالله) .من در تنهایی تمام نکات بالا را تا99درصد یا شاید100رصد عالی خواندم بدون اینکه لکنتی داشته باشم ولی متاسفانه درجمع هرکاری میکنم درست نمیشه.وباتوتوجه به موقعیت کاریم توان گذاشتن دستگا داخل گوش رو ندارم .میشه لطفا وخواهشا اگه امگان داره اسم قویتری داروها برای لکنت روبرام بفرستید. انشالله دعا میکنم بتونین برای کسانی مثل او مادر دلشکسته قدمهای کارشناسی وعلمی بزرگ بردارین که خدا از شماراضی باشد انشالله وکارشما سایت شما کمترازشهادت برای خدانیست والسلام0

saeed [ 1391-09-26 ]
اگه میشه قیمت دستگاه درمان لکنت رو بگید

سینا [ 1391-09-26 ]
مرسی خوب بود

امیرحسین [ 1391-09-19 ]
لطفاروش هایی برای رهایی از لکنت و فیلم در ارتباط با اموزش رهای از لکنت به ایمیلم بفرستید. دانش اموز هستم و داخل مدرسه خیلی مشکل دارم لطفا کمکم کنید.

سعید [ 1391-08-13 ]
با تشکر از مطتالب ارائه شده . تجربه من نشان داده افرادی که در تلفظ ابتدای برخی گلمات مشکل دارند با حروفی می باشند که نیاز به وجود هوای کافی در ریه دارند و یکی از مشکلات افراد دارای لکنت خالی بودن قضای ریه از اکسیژن در اینگونه مواقع می باشد . لذا چنانچه فرد طریقه تنفس ( نفس کشیدن معمولی ) را اصلاح نماید بسیاری از مشکلاتش حل خواهد شد . استرس نیز باعث انقباض عضلات شده و مانع خروج اکسیژن لازم در اینگونه مواقع می گردد . از مشکلات افراد ، نفس های کوتاه و غیر عمیق در سیستم تنفسی روزانه شان می باشد .

سردار غمکده [ 1391-07-07 ]
سلام.شما بخاطر لکنت زبانتون خيلي استرس درسته!همين استرس که لکنت شما رو چند برابر ميکنه شما نبايد ببازيد اين دارو فقط خود شماييد بايد با کلمه ها مبارزه کنيد و کلمه که داخل ان گير هستيد جلوي دوست و مخصوصا غريبه ها بيان کنيد بايد کاري کنيد هر جا ميرويد با اعتماد به نفس بالا و بدون ترس کلمه ها را بيان کنيد و لکنت شما از ذهن شما پاک شود. -پيروز باشيد

مادری دلشکسته [ 1391-05-29 ]
این چه بیماری عجیب و غریبیه که افتاده به جون بشریت. پسرم داره سالها زجر میکشه و هیچ راهی هم براش نیست .به نظر من لکنت از سرطان بدتره.

امید [ 1391-05-20 ]
ممنون از مطالبتون واسه درمان لکنت دارو و دستگاه واینا بی فایده س، باید خودفرد با لکنت مبارزه کنه، نترسه، ریلکس وبی خیال باشه مث همه آدمایی که آرزو داره مث اونا باشه، اگه قسمت باشه بهبود پیدا میکنه...

حامد [ 1391-05-18 ]
خوب و مفید بود-امیدوارم با کمک شما درمان شوم-مایل به داشتن نشانی مطب شما هستم-لطفه راهنمایی کنید-ممنون

amir kazemi [ 1391-04-19 ]
omidvaram darman shavam

شیدا [ 1391-01-21 ]
بسیار عالی بود یه کمی بیشتر تحقیق کنید شاید در دوران امروزی درمان های زیادی پیدا شده باشد برای لکنت .

همایون [ 1391-01-12 ]
بسیار نظریات خوب است

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطبسوالات پزشکیگفتار درمانی آواگفتار درمانی برای چه کسیفیلم استروبوسکوپی حنجرهاختلال بلعگفتاردرمانی برای همهنوروفیدبک چیست؟رشد طبیعی گفتار وزبانناروانی طبیعیاختلالات صوت و صداتاخیر در رشد گفتار و زبانآفازیلکنت زبانصوت درمانینارساخوانی را بشناسیممشکلات تولید یا تلفظ صداکاردرمان چه می کند؟مجموعه سی دی کودک نابغهفرهنگ مصور گویاهمخوانهانرم افزار تخصصی آواسایتهای دیگرمطالب و مقالاتپیامهای کاربراناختلال بلع در پارکینسون