لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


نرم افزار آوا

PFF-Rhs کاتالوگ دستگاه

تولید چیست ؟

تولید عبارت است از حرکات ماهیچه های گفتاری که صداهای گفتاری را بوجود می آورند . این فرایند باعث تغییر جریان هوا بوسیله تولید کننده ها میشود ( تولید کننده ها شامل زبان- فک- دندانها- لبها و کام میباشند ). صداهای گفتاری به شیوه های متنوعی برای شکل دادن کلمات با هم ترکیب میشوند.

اختلال تولیدی چیست ؟
زمانی که فردی صداها هجاها یا کلمات را به گونه ای نادرست تولید کند طوری که شنونده ها آنچه را که او میگوید به سختی درک کنند فرد اختلال تولیدی دارد . صداهای گفتاری ممکن است به طور نادرستی تولید شوند که میتوانند به علت حرکات نامناسب یا جایگاه نامناسب تولید کننده ها باشد .

این اختلال هم در کودکی و هم در سنین بزرگسالی بوفور شایع است و با گفتاردرمانی بهبود می یابد.

چگونه تولید صداها تحول مییابد ؟
کودکان تولید صحیح صداهای گفتاری را بوسیله گوش کردن و تقلید الکوهای مناسب فرا میگیرند . مهارتهای تولید حد اکثر تا 8 سالگی رشد می یابند . کودک بتدریج یاد میگیرد که حرکات زبان لبها فک و نرمکام را با جریان هوا هماهنگ کند . تا سن 3 سالگی 80 درصد از گفتار کودک باید قابل فهم باشد و تا سن 4.5 سالگی 90 درصد از گفتار او باید شنیده شود حتی اگر خطاهای تولیدی کمی هم باقی مانده باشد .

طبق تحقیقاتی که در خارج انجام شده است کودکان در سن3-2.5 سالگی میتوانند صداهای(پ- ن-م-و ) و صداهای (آ-او...) را درست تولید کنند . در سنین 4.5-3.5 سالکی میتوانند صداهای (د-ت-ب-گ-ک-ف ) را درست تقلید کنند . در 5 سالگی (ی) را میتوانند صحیح تولید کنند . در 6 سالگی (ن-ج-ش و چ ) را صحیح تولید میکنند . در 7 سالگی (ر-و-س) را درست تولید میکنند .

مطالب بیشتر : مشکلات تولید یا تلفظ صداها


آدرس مطب : اصفهان ، تقاطع خیابان آمادگاه و باغ گلدسته ، مجتمع گلدیس ، ورودی سوم ، طبقه زیرین ، واحد 303
تلفن : 32202074 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

اسماعیل [ 1393-02-19 ]
جسارتا شما برنامه و مشاوره هاتون فقط در ارتبط با لکنت کودکانه ! هوای کودکان دیروز رو هم داشته باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطبسوالات پزشکیگفتار درمانی آواگفتار درمانی برای چه کسیفیلم استروبوسکوپی حنجرهاختلال بلعگفتاردرمانی برای همهنوروفیدبک چیست؟رشد طبیعی گفتار وزبانناروانی طبیعیاختلالات صوت و صداتاخیر در رشد گفتار و زبانآفازیلکنت زبانصوت درمانینارساخوانی را بشناسیممشکلات تولید یا تلفظ صداکاردرمان چه می کند؟مجموعه سی دی کودک نابغهفرهنگ مصور گویاهمخوانهانرم افزار تخصصی آواسایتهای دیگرمطالب و مقالاتپیامهای کاربراناختلال بلع در پارکینسون