لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


نرم افزار آوا

PFF-Rhs کاتالوگ دستگاه

انواع خطاهای تولیدی چه هستند ؟

: چهار نوع خطای تولیدی وجود دارد

1- جانشینی : زمانی رخ میدهد که یک صدا جایگزین صدای دیگر میشود . برای مثال کودک کلمه سیب را دیب تلفظ میکند یعنی صدای ( د ) جانشین صدای ( س ) شده است .

2- حذف : زمانی رخ میدهد که یک صدا حذف میشود و اصلا تولید نمیشود . برای مثال کودک کلمه ( ( خانه ) را( آنه ) تلفظ میکند یعنی در این کلمه صدای ( خ ) تلفظ نشده است .

3- خرابگویی (مخدوش گویی ) : زمانی رخ میدهد که یک صدا به صورت نادرست تلفظ شود یا به جای آن صدای دیگری تلفظ شود ، اما آن صدا درست نباشد . برای مثال کودکانی که صدای ( س )را بصورت نوک زبانی تولید میکنند .

4- اضافه گویی : زمانی رخ میدهد که یک صدا بصورت اضافی به گلمه اضافه میکردد . برای مثال کلمه( چید) را( چیند) تلفظ میکنند که صدای( ن) در این کلمه اضافه تولید شده است . زمانیکه کودک بزرگتر میشود تمام الگوهای گفتاری وی قابل فهم تر میشود . اما برخی از کودکان برای حذف خطاهای تولیدی نیاز به آموزش مستقیم دارند .


آدرس مطب : اصفهان ، تقاطع خیابان آمادگاه و باغ گلدسته ، مجتمع گلدیس ، ورودی سوم ، طبقه زیرین ، واحد 303
تلفن : 32202074 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطبسوالات پزشکیگفتار درمانی آواگفتار درمانی برای چه کسیفیلم استروبوسکوپی حنجرهاختلال بلعگفتاردرمانی برای همهنوروفیدبک چیست؟رشد طبیعی گفتار وزبانناروانی طبیعیاختلالات صوت و صداتاخیر در رشد گفتار و زبانآفازیلکنت زبانصوت درمانینارساخوانی را بشناسیممشکلات تولید یا تلفظ صداکاردرمان چه می کند؟مجموعه سی دی کودک نابغهفرهنگ مصور گویاهمخوانهانرم افزار تخصصی آواسایتهای دیگرمطالب و مقالاتپیامهای کاربراناختلال بلع در پارکینسون